Дайджест основних законів, що набули чинності 11 червня

Сьогодні, 11 червня 2015 року набувають чинності 14 законів, що стосуються різних сфер життя країни: податкових реформ, підтримки діяльності молодіжних організацій, професійної діяльності журналістів, а також низку законів про остаточного скасування спільної з Російською Федерацією роботі у сфері військово-стратегічного співробітництва. Розкажемо детальніше про них.

Закон від 12.05.2015 № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану». Законом встановлюються основні ознаки, що визначають правовий режим воєнного стану, а також затверджується порядок введення та скасування останнього танорми, за якими повинні діяти органи державної влади та місцевого самоврядування, цивільних організацій (установ, підприємств). Цей Закон також стосується і повноважень військового командування і військових адміністрацій.

Закон від 12.05.2015 № 389-VIII  «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо військового збору», що скасовує раніше введений воєнний збір в 1.5 % при купівлі та продажу іноземної валюти.

 «Цей проект обумовлений тим, що обмін однієї валюти на іншу не може вважатися доходом фізичної особи, оскільки при такому обміні не створюються додаткові матеріальні цінності, ні в грошовій, ні в іншій формі», – заявила Тетяна Острикова, народний депутат України від фракції «Самопоміч», що є співавтором Закону.

Закон від 14.05.2015 № 421-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення гарантій законної професійної діяльності журналістів», яким встановлено міру кримінальної відповідальності за погрозу або насильство щодо журналіста, а також за умисне знищення або пошкодження майна журналіста. До винного, зокрема, може бути застовані штрафи від 50 до 200 неоподаткованих мінімумів, арешти та позбавлення волі на строк до 15 років.

Закон від 19.05.2015 № 453-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо підтримки дитячо-юнацького спорту та фізичного виховання дітей». У ньому парламент не підтримав урядову ідею скорочення мінімальної кількості уроків фізичної культури у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах з 3-х до 2-х уроків на тиждень. Також парламент зупинив урядову ідею скорочення дитячих та юнацьких спортивних шкіл на розсуд місцевих чиновників; тепер це можливо буде зробити лише за умови погодження з Міністерством молоді і спорту.

Крім цього, законом скасовуються норми щодо запровадження плати за навчання дітей у дитячо-юнацьких спортивних школах та ряд інших заходів для уникнення скорочення підтримки діючої мережі масового спорту та фізичного виховання.

Закон від 19.05.2015 № 448-VIII «Про внесення змін до статті 10-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», що встановлює порядок надання відпусток військовослужбовцям у питаннях їх подовження, якщо відпускні дні у минулому році не були використані через виконання служби.

Закон від 14.05.2015 № 433-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо питань соціального захисту громадян України, які проходять військову службу під час особливого періоду», який посилює соціальну захищеність військовослужбовців. Зокрема, як повідомляє прес-служба Президента, "Законом також запроваджується надання відстрочки від призову на строкову військову службу для продовження професійної діяльності педагогічних працівників призовного віку з повною вищою освітою, основним місцем роботи яких є загальноосвітні навчальні заклади, за умови повного навантаження на займаній посаді, - на весь період їх роботи за спеціальністю незалежно від місця роботи".

Закон від 14.05.2015 № 419-VIII  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання діяльності священнослужителів (капеланів) в органах та установах, що належать до сфери управління Державної пенітенціарної служби України».

Закон від 14.05.2015 № 416-VIII «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо рішень Уповноваженого органу з питань державної допомоги», в якому роз’яснюється, що головні розпорядники бюджетних коштів мають додати завірену копію рішення уповноваженого органу з питань державної допомоги (Антимонопольного комітету України) про допустимість до бюджетних запитого запиту що має на меті  отримання держдопомоги суб'єктам господарювання.

Закон від 14.05.2015 № 415-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про вищу освіту», який має на меті встановити обмеження при обранні на посаду (призначення виконувача обов'язків) керівника вищого навчального закладу.

Закон від 21.05.2015 № 467-VIII «Про денонсацію Угоди між Урядом України та Урядом Російської Федерації про співробітництво у військовій галузі», що включає в себе наступні Закони:

  1. Закон від 21.05.2015 № 466-VIII «Про денонсацію Угоди між Україною та Російською Федерацією про співробітництво в галузі воєнної розвідки»;

  2. Закон від 21.05.2015 № 465-VIII «Про денонсацію Угоди між Урядом України та Урядом Російської Федерації про організацію військових міждержавних перевезень та розрахунки за них» ;

  3. Закон от 21.05.2015 № 464-VIII «Про денонсацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про взаємну охорону секретної інформації»;

  4.  Закон от 21.05.2015 № 463-VIII «Про денонсацію Угоди між Урядом України та Урядом Російської Федерації про транзит через територію України військових формувань Російської Федерації, які тимчасово знаходяться на території Республіки Молдова» - саме він фактично забороняє прохід російських військ територією України до Придністров’я.